Tradicijos Kėdainių r. Labūnavos pagrindinėje mokyklos mokiniams jau perduodamos iš kartos į kartą. Tai viena pamatinių mokyklos vertybių, o laiko patikrinti dalykai yra išminties ir tvirtumo pagrindas. Savo viziją mokykla turi galimybę tęsti 2020 m. laimėjus tarptautinį Erasmus+ projektą „From tradition to innovation“, kurio metu mokytojai iš skirtingų Europos valstybių kartu su mokiniais dalinasi savo šalių tradiciniais amatais, menais, inovacijomis, padeda mokiniams atrasti savo karjeros kelią.
Projektas vykdomas dvejus metus. Patirties jau sėmėmės kaimyninėje Lenkijoje ir tolimojoje, spalvingojoje Portugalijoje. 2022 m. lapkričio 28 – gruodžio 2 dienomis įvyko 3-iasis partnerių iš Portugalijos, Čekijos, Lenkijos ir Lietuvos susitikimas Kėdainių r. Labūnavos pagrindinėje mokykloje.
Pirmąją projekto susitikimo dieną mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Pėdelis“ pristatė lietuvių liaudies dainas ir šokius. Taip pat buvo aptarta ir Lietuvos švietimo sistema. Mokyklos technologijų ir dailės mokytojai organizavo edukacijas „Draugystės kaimelis“ ir „Draugystės pynė“, kurių metu partneriams pristatė vėlimo, pynimo ir drožybos menų technikas.
Vieną dieną praleidome Kėdainių mieste. Susitikome su Kėdainių rajono savivaldybės meru Valentinu Tamuliu, administracijos direktoriumi Arūnu Kacevičiumi ir švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskiene. Turėjome galimybę pasidalinti su kokiais iššūkiais susiduria partnerių šalys ir kaip sprendžia iškilusias problemas, partneriai taip pat pristatė savo šalių švietimo sistemas, ieškojo panašumų bei skirtumų. Po oficialaus vizito skubėjome į tradicinių amatų centrą Arnetų namą, kuriame mokėmės pasigaminti skudurinukę tradiciniu aukštaitišku kostiumu, iš vytelių pinti kalėdinę žvaigždę ir netgi drožti šaukštus iš medžio. Pasigrožėję Kėdainių senamiesčiu vykome į Babtuose įsikūrusį Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės institutą, kuriame gaminama gausybė sveikų skanumynų. Išvydome ne vieną inovaciją, biochemijos ir technologijos laboratorijas, kur ne tik susipažinome su vykdomais tyrimais, naudojama įranga, bet ir paragavome ekologiškų, sveikų produktų.
Vykome į Raudondvario pilį, ne tik pasigrožėti, bet ir apsilankyti joje įsikūrusiame menų inkubatoriuje, ten supažindinome svečius su gintaro atsiradimo istorija, mokėmės, kaip atpažinti, kuris gintaras tikras, o kuris ne, taip pat vėrėme gintaro apyrankes. Po edukacijos skubėjome į Nacionalinį M. K. Čiulionio dailės muziejų. Svečiai turėjo galimybę susipažinti su garsiojo Lietuvos menininko kūryba, peržvelgti paveikslų galeriją, stebėti virtualios realybės filmą, paremtą M. K. Čiurlionio kūryba „Angelų takais“. Vykome į ekskursiją po Kauno senamiestį ir žinoma pamatyti 2022 m. Kauno miesto kalėdinę eglutę, kuri šiais metais taip pat įkvėpta M. K. Čiurlionio paveikslo „Žvaigždžių sonata“, o žaisliukų raštuose galime įskaityti Čiurlionio kūrybos citatų. Kiekvienas iš mūsų išsinešėme šventinio laukimo jausmą, o širdyje pasiliko gera ir ramu.
Pirmąją žiemos dieną toliau skubėjome rodyti savo šalies kultūrinio paveldo. Vykome į Šiaulių kraštą – Naisius, į Baltų dievų muziejų po atviru dangumi. Ten taip pat dalyvavome edukacijoje „Odos dirbinių gamyba“ ir mokėmės lipdyti puodus iš molio. Kaip gi nesupažindinti svečių su vienu seniausių ir unikaliausių amatų ir menų Lietuvoje – kryždirbyste? Tradiciniai lietuviški kryžiai – unikalus reiškinys. Tai savotiška amato, meno bei tikėjimo sintezė, kurioje jungiasi architektūros, skulptūros, kalvystės bei tapybos elementai. To parodyti nuvykome į Kryžių kalną. Visi liko sužavėti nepaprasto reginio ir tarp gausybės kryžių iš viso pasaulio, kiekvienas paliko savo kryželį su slaptais norais ir padėkomis. Dienos pabaigai vykome į seniausią Lietuvos saldainių fabriką ir muziejų „Rūta“. Susipažinome su šokolado istorija ir dalyvavome šokolado dirbtuvėlėse. Kiekvienas turėjome galimybę pasigaminti šokolado pagal savo skonį bei prisiragauti jo iki soties.
Paskutiniąją projekto susitikimo dieną vėl susitikome Labūnavos pagrindinėje mokykloje. Lipdėme susitikimo Lietuvoje akimirkų koliažus, pildėme piligrimų dienoraštį ir dalinomės akimirkų kartu atsiminimais. O po rimtų darbų skubėjome į atsisveikinimo vakarėlį, kuriame neapsieita be lietuvių liaudies šokių ir dainų. Klausėmės Labūnavos liaudiškos muzikos kapelos „Barupė“ dainų ir sukomės pasiutusios polkos su ragučiais ritmu.
Kiekvienas susitikimas su partnerių mokyklų mokytojais ir mokiniais atneša pažinimo džiaugsmą, bendrumo jausmą. Suvokiame kiekvienos kultūros unikalumą, mokomės, atrandame naujus amatus, stebime inovacijas, o kartu atrandame save naujuose amplua, regime save ateities specialistais. Suprantame, koks prasmingas šis Erasmus+ projektas „From tradition to innovation“ yra mokiniams ir koks kompetencijų lobynas mokytojams.
Projekto koordinatorė Sandra Varkalaitė